27/10

Як вибрати вініловий програвач?

Головна

Як вибрати вініловий програвач?

Базові рекомендації

Вивчення основ: ознайомтесь із компонентами програвача, щоб побачити, як це все працює. Якщо ви будете знати, як все має функціонувати і яка роль кожного елементу – ви створите хорошу систему.
Вирішіть, які функції вам потрібні: ви хочете, щоб в динаміках був вбудований Bluetooth? Тонарм з автостопом чи без? Вбудований фонокоректор чи зовнішній? Активні чи пасивні колонки? Програвачі мають незліченну кількість функцій у різних моделях. Деякі функції є необхідними, тоді як відсутність інших не є критичною, тому дізнайтеся про компоненти та надайте їм пріоритети.
Оцінка свого простору: ви маєте можливість виділити чистий, безпечний та надійний простір для свого нового аудіообладнання? Залишити програвач на підлозі чи деінде буває небезпечно і означає, що ви ризикуєте пошкодити свої платівки та сам програвач.
Оцінити, які компоненти можуть вам знадобитися: у цій статті ми обговоримо, що вам потрібно для налаштування програвача. Важливо знати, які компоненти вам знадобляться з різним обладнанням, оскільки це сприяє загальним витратам, якості та розміру вашої аудіосистеми.
Визначення бюджету: залежно від комплектації існує широкий вибір програвачів – для того, щоб легше підібрати свій програвач слід визначитись скільки Ви готові заплатити за нього і розглядати варіанти в конкретній ціновій категорії.

Враховуючи бюджет, свій простір, список аксесуарів і компонентів для програвача – ви на шляху до правильного вибору для себе.

У чому різниця між стаціонарним та all-in-one програвачем?

Стаціонарний програвач (вертушка) – це лише частина цілої аудіосистеми і сама по собі не зможе відтворювати звук, адже такий програвач не має вбудованих динаміків, підсилювача та фонокоректора (про цей елемент детальніше далі). Задача такого програвача – забезпечити правильний рух голки та передати сигнал на інші компоненти аудіосистеми. Деякі стаціонарні програвачі мають вбудований підсилювач та/або фонокоректор, що дозволяє зменшити витрати на купівлю цих елементів окремо, але навіть з цими вбудованими компонентами ви не зможете повноцінно відтворювати музику з вінілів, попередньо не підключивши програвач до акустики. Часто вбудовані елементи можна вимикати (наприклад: вбудований фонокоректор можна відключити і підключити зовнішній, вищого класу, що призведе до покращення якості звуку).
All-in-one програвач часто містить вбудовані динаміки та підсилювач, мінімізуючи потребу у додаткових компонентах, необхідних для завершення налаштування. Все, що необхідно – це включити програвач в розетку та поставити на нього платівку. Покупка такого програвача буде разовою інвестицією, адже вбудовані компоненти не можна вдосконалити, замінивши їх на елементи вищого класу (наприклад: голка, після зношення може бути замінена лише на голку такої ж моделі, а вбудований фонокоректор не вимикається тим самим унеможливлює підключення зовнішнього).

Один з найвідоміших брендів all-in-one програвачів – це CROSLEY


Що таке фонокоректор і нащо він мені потрібен?

Фонокоректор – це перетворювач звуку з вінілу, тому що на вінілі звук технічно записаний не так, як на CD або інших носіях. Якщо підключити вертушку без фонокоректора відразу до підсилювача або музичного центру, то звук буде ледве-ледве чутним навіть на крайньому положенні звукового регулятора і практично без басів. Включення фонокоректора відразу ж вирішує цю проблему, тому це є найважливішим компонентом у будь-якій аудіосистемі. Якщо у вас є підсилювач або акустика з фоно входом (Phono Input) – це означає, що ваш підсилювач вже має в собі фонокоректор. Якщо ні, то вам знадобиться фонокоректор – або як окремий компонент, або вбудований у сам програвач.

Фонокоректори діляться на типи – ММ і МС. Що це таке?

Проблема вибору фонокоректора для програвача тісно пов’язана з іншою проблемою: проблемою картриджів і голок звукознімача до них. Справа в тому, що на сучасні програвачі підходять головки двох типів – ММ і МС. Якщо просто – вважається, що МС звучить краще, але і коштують вони набагато дорожче. Детальніше про відмінність цих двох видів ми писали тут. Більшість вініломанів слухають платівки через стандартні голки/картриджі ММ. Більшість вертушок, що продаються в магазинах, оснащені саме ММ-картриджами. Тому що МС – це вже наступний ціновий рівень (МС картриджу повинна відповідати вертушка і взагалі вся звукова система) і далеко не кожному вона потрібна. Але багато сучасних фонокоректорів мають можливість підключення до обох типів і можуть перемикатися між налаштуваннями для ММ та МС картриджів.


Традиційне підключення – всі елементи окремо:

Не всі підсилювачі мають спеціальний вхід для фонокоректора. Ви підключаєте свій програвач до зовнішнього фонокоректора, який потім підключається до окремого підсилювача потужності. Потім підсилювач потужності підключається до пасивних колонок. Такий варіант підключення допомагає легко оновлювати будь-який елемент системи, створюючи кращий рівень звучання.

Програвачі без фонокоректора
Пасивні колонки


Просте підключення – деякі елементи системи є вбудовані

Обидва варіанти простого підключення підійдуть тим, хто хоче, щоб його аудіосистема не займала багато місця. Але слід вважати, що вбудований фонокоректор не зажди можна відключити і тому якщо в майбутньому постане потреба покращити рівень звучання – доведеться замінити якийсь елемент цілої системи – програвач, підсилювач чи колонки.

Програвачі із вбудованим фонокоректором
Активні колонки


Підключення з навушниками

Співмешканці ненавидять вашу музику? А може, ви просто віддаєте перевагу вірності та зручності навушників? Підключіть свій програвач за допомогою вбудованого фонокоректора до підсилювача для навушників, і ви готові до прослуховування. Багато підсилювачів також мають виходи для навушників, тому, якщо ви хочете слухати як з навушниками, так і з динаміками, тоді підійде традиційне налаштування.


 

Які технічні характеристики програвача я маю знати?

Притисна сила тонарму. Те, з якою силою тонарм і голка тиснуть на платівку впливає на довговічність вашої колекції вінілів і якість звуку. У стаціонарних програвачах повинна бути можливість налаштувати силу тонарму або ця характеристика повинна бути забезпечена виробником як заводські налаштування. Головне питання – чи відповідають ці заводські налаштування технічним критеріям? Те, з якою силою тонарм повинен тиснути на вініл під час програвання залежить від голки, яка встановлена на програвачі і ця інформація повинна міститися в інструкції (або на сайті виробника). Зазвичай це від 1.5 до 3.0 грам. Це легко перевіряється за допомогою спеціальної ваги. В програвачах all-in-one притисна сила перевищує норму, тому не дивуйтеся, якщо голка буде пропускати доріжки, а платівки будуть звучати погано.

Антискейтинг. Розподіляє вагу тонарму рівномірно по всій платівці і не дає тонарму тиснути на вініл сильніше, коли голка наближається до яблука (середини платівки). Детальніше про антискейтинг ми писали тут.

Вага. Хороший програвач повинен мати пристойну вагу. Програвачі легші 7 кг відносяться до категорії початкового рівня.

Тип приводу.Існує прямий привід (при якому диск розкручується мотором) та ремінний (диск розкручується пасіком). Для діджеїв краще прямий привід, для домашнього якісного прослуховування – ремінний.

Змінний картридж. Це дає можливість вдосконалювати програвач, встановлюючи на нього нові потужніші картриджі.

Тип картриджу. Існує два види: ММ та МС. Відрізняються способом отримання та передачі сигналу. Залежно від типу потрібно буде підбирати відповідну апаратуру. Детальніше про типи картриджів ми писали тут.


 

При виборі програвача слід не забувати його основну характеристику – рівень твого задоволення. Прослуховування вінілів – це ритуал, а програвач – основний інструмент в цьому ритуалі. Тому незалежно від того, чи ти обереш програвач all-in-one, який не буде відповідати абсолютно всім технічним вимогам, чи збереш hi-end систему, яка буде переносити тебе прямо в концертний зал – ти в обох випадках повинен насолодитися процесом.