05/09

#шотамповінілах 4: види картриджів – що таке ММ- та МС-картридж?

Головна

#шотамповінілах 4: види картриджів - що таке ММ- та МС-картридж?

Якщо відкинути різну екзотику, то всі актуальні на даний момент звукознімаючі головки можна розділити на два види: MM і MC.

ММ розшифровується як moving magnet (рухливий магніт). У картриджах цього типу голка звукознімача механічно з’єднана з магнітом. Вібрації голки передаються на магніт, магніт рухається поруч з нерухомими котушками і створює в них змінний струм. Існують різні варіації на цю тему, наприклад, Audio-Technica в своїх картриджах використовує не один, а два магніти, розташованих під кутом 90 градусів один до одного. У деяких картриджах магніт нерухомий, а голка з’єднана з невеликою шайбою з феромагнетика, яка рухається між магнітом і котушками і таким чином грає роль змінного магнітного шунта. За таким принципом влаштовані, зокрема, картриджі Ortofon серії VMS, а також всі головки Grado

MC розшифровується як moving coil (рухома котушка). Як нескладно здогадатися, в цих головках все навпаки: магніт нерухомий, а ось котушки є частиною рухомої системи.

 

У MM- і MC-катриджів є свої переваги і недоліки. MM-картриджі, як правило, дешевші і оснащуються змінними голками. Якщо голка зносилася, то її можна замінити (вартість голки зазвичай становить від 25 до 50% від вартості картриджу в цілому). У MC-картриджів голка зазвичай незмінна, тому при її зносі доводиться міняти весь картридж.

Прийнято вважати, що MC-картриджі краще звучать: більш жваво, природньо і детально. Хоча це все умовно і топовий MM-картридж, швидше за все, переграє бюджетний MC.

ММ-головки зазвичай мають рівень вихідного сигналу не менше 2.5 мВ. MC-головки можуть мати високий (як у MM) або низький (менше 0.5 мВ) рівень вихідного сигналу. MC-головки з високим рівнем вихідного сигналу можуть використовуватися з фонокоректорами, призначеними для MM-картриджів. Для MC-картриджів з низьким рівнем вихідного сигналу необхідний спеціальний фонокоректор з більш високим коефіцієнтом посилення або ж підвищувальний трансформатор.