02/04

Що таке українська музика? Чим вона особлива?

Головна

Як українці переосмислюють свою усну народну творчість

Останні 5 тижнів змусили переосмислити українців усе: свої життя і побут, свою ідентичність, свою спадщину. Невід’ємною частиною цієї спадщини є музика. Ми пишаємось своєю культурою і це одна із багатьох відмінностей, що існують між нами і окупантами. І зараз, коли весь світ дивиться на нас, нам необхідно постійно говорити про те, хто ми і чому ми надзвичайні. 

Українська музика – дещо дуже особливе. Особливе як феномен, як підхід, як техніка. Обриси особливостей української народної музики з’явилися давно. Про зародження саме нашої музики свідчать матеріальні докази – предмети від тріскачок і флейт з Чернігівщини, віком близько ХХ тисяч років до фресок в Софії Київській із зображеннями різноманітних духових, ударних і струнних інструментів. (Ану скажіть ще, що фрески ці теж Ленін там залишив) Музика тисячоліттями супроводжувала життя українців. Пісня, танець, поезія були важливою частиною обрядів, ритуалів, робочих процесів. (Як весільні пісні, колядки, щедрівки) Це прослідковується в мотивах і сюжетах раннього українського музичного фольклору. 

Пізніше українська народна музика почала мати більш конкретне стилістичне забарвлення. До прикладу пісні Придніпров’я вирізнялися мелодичною орнаментикою, вокалізацією голосних. Прикарпатські і Карпатські пісні відрізнялися використанням гуцульського і лемківського діалекту, а також інтонуванням, наближеним до натуральному ладу, низхідними глісандо в закінченнях фраз, співом з вигуками, речитативом, взаємодією вокального й інструментального начал. Також існував ряд унікальних інструментів, що використовувалися лише в українській музиці – трембіти, окарини та сопілки. Розуміти такі особливості важливо, адже тільки так можна проводити паралелі із сучасною музикою. 

Спадщина має переосмислюватися. І коли вона якісно переосмислюється, виникають символи, конкретні цінності. Тому наприклад українці так часто бачать і створюють арти і мурали з Шевченком в сучасному одязі, а його цитати постять собі в соцмережі навіть наймодніші хіпстери. Його образ постійно постає, коли нам необхідно вкотре згадувати і відстоювати власну цілісність, бо Шевченко – це цілісний образ, який не просто залишився в минулому, а продовжує щодня надихати українців. 

Саме тому, що ми здатні переосмислювати нашу культуру, Дахабраха це круто. В мистецтві нам є на що спертися історично і ми знаємо, як саме не стояти в минулому, а рухатись вперед. Використання технік і мотивів української народної музики і поєднання їх з сучасними бітами, створення барвистого ф’южену – те, що у нас виходить дуже добре. І це те, що ми маємо показувати світу. 

Список неймовірних українських виконавців може бути дуже і дуже довгим. Сьогодні ми ділимось невеликою підбіркою актуальної української музики. В деяких треках якраз зустрічаються мотиви фольку, про які писали вище, а деякі – значно більш експериментальні. Ми хочемо, щоб нашу музику знали як різноманітну, сміливу і унікальну. Таку ж, як і нас самих.

Ія Селезньова