25/06

Як ДЕВІД БОВІ сватався до RHCP на роль продюсера “CALIFORNICATION” та до чого тут THE CURE?

Головна

Як ДЕВІД БОВІ сватався до RHCP на роль продюсера "CALIFORNICATION" та до чого тут THE CURE?

Безсумнівно, про Red Hot Chili Peppers говорити зайвий раз не варто. Американці вже давно закріпили за собою статус культових фанк-рокерів, а пісню “Californication” не чув хіба що той, хто не знає про коронавірус. Про “Otherside”, “Around the World, “Scar Tissue” чи “Road Trippin” годі й згадувати. Не дарма цілих 5 пісень, які входять до збірки найкращих гітів гурту — з альбому “Сalifornication”. А 2000 року за “Scar Tissue” «перці» взагалі отримали Греммі в категорії «Найкраща рок-пісня».

Ясна річ, як це й належить великим альбомам, сьомий реліз RHCP “Californication” повниться різного роду цікавинками: починаючи від назви і закінчуючи фігурантами, які брали чи могли взяти участь в його записі.

По-перше, “Californication” ознаменував повернення до складу гурту гітариста й мультиінструменталіста — Джона Фрушанте, який покинув колектив 1992 року під час туру на підтримку альбому “Blood Sugar Sex Magic”. А де Джон, там і успіх. Будьмо відвертими: усі свої найкращі альбоми RCHP записали саме з Фрушанте. Фан-факт: 2019 року, після десятирічної «перерви» Джон Фрушанте (якому, вочевидь, інколи потрібно «перепочити» від роботи в гурті) знову повернувся до складу каліфорнійців, і тепер можна спокійно чекати як не на ще один шедевр, то на вартісний і цікавий новий альбом, який вже точно не за горами. Та повернімося до “Californication”.

Сам Девід Бові виявляв величезний інтерес до роботи з RHCP та просився на роль продюсера “Californication”, однак Кідіс та компанія залишилися невблаганними, зупинивши свій вибір на Ріку Рубіну, який продюсував два попередні доробки «перців».

Назва “Californication” — те, що в лінгвістиці називають «мовною контамінацією» (виникнення нового слова, його форми або виразу внаслідок зближення, поєднання частин двох подібних слів, форм, виразів). Тобто: Californication = California + Fornication. (англ. fornication — «позашлюбний зв’язок», «блуд», «перелюбство»). Саме слово “Californication” взято з наліпок на бамперах автівок, які були популярними в 70-80 роках у таких штатах, як Арізона, Невада, Колорадо, Орегон та ін. Наліпки звучали так: “Don’t Californicate Oregon”.

Під терміном “Californication”, перш за все, мався на увазі «ірраціональний, безглуздий процес розвитку території, який (на той момент) вже поглинув більшу частину Південної Каліфорнії». Застосовуючи цей термін, вихідці з Каліфорнії натякали і на нав’язування «гедонічного стилю життя» прилеглим штатам. Крім того, термін “Californication” використовується і в соціології. Під ним розуміють американський культурний імперіалізм, що виходить з Каліфорнії. Словом “Californication” позначають також і специфічний етос (грец. «звичай, вдача, характер»), який поширюється по всьому світу під виглядом «особливої, каліфорнійської ідеології» з метою її експансії в культури інших країн. Примітно, що текст пісні “Californication” Ентоні Кідіс написав під час своєї «очисної» поїздки до Таїланду, коли плив у човні по Андаманському морю, перебуваючи під враженням від рівня проникнення американської культури у віддалені куточки світу.

До речі, сама пісня могла б і не потрапити до альбому, адже процес її створення просувався вкрай повільно. Вона б так і залишилася за бортом, якби Кідіс все ж не наполіг включити її до альбому. Джон Фрушанте спромігся написати фінальний риф тільки за два дні до запису пісні, а натхненням для нього стали не хто інші, як The Cure і їхній саундтрек до фільму “Carnage Visors”.

“Californication” — найуспішніша і найпопулярніша платівка Red Hot Chili Peppers. На сьогодні продано понад 16 мільйонів копій альбому по всьому світу, а це означає, що альбом ставав платиновим аж 46 разів! Багато критиків називали “Californication” переломним альбомом в історії гурту, бо саме він ознаменував для нього нове «спокійніше, рефлексивне й епіфанічне» звучання, яке музиканти розвинули на подальших альбомах. Цікаво, що на підтримку “Californication” RHCP організовували по всій Америці різні промоакції. Так, серед учнів старших класів проводився конкурс. Завдання полягало в тому, щоб написати есе на тему — «Як зробити з моєї школи краще, щасливіше й безпечніше місце?» Усі щасливчики-учасники конкурсу отримували безкоштовні квитки на концерт гурту.

Сьомий студійний альбом RHCP вийшов 8 червня 1999 року на мейджор-лейблі Warner Bros. Records і став ідеальним саундтреком до літа. Бо, окрім звичних для гурту сексуальних та більш похмурих тем, “Californication” піднімає і тему подорожей. Хіба не їх нам зараз бракує найбільше?

Сьогодні пропонуємо розпочати із захопливої музичної подорожі, вкотре переслухавши й насолодившись “Californication” від початку й до кінця, бо скільки там того літа? А вініловий примірник альбому вже чекає на вас у Вініл Клубі.

Автор: Іван Гнатів