11/07

MASSIVE ATTACK та їхня аудіовізуальна «Євтопія»

Головна

MASSIVE ATTACK та їхня аудіовізуальна «Євтопія»

Незважаючи на те, що бристольcькі фундатори трип-хопу не випускали нової музики ще з 2016 року, назва гурту Massive Attack все частіше фігурує в соціальних мережах. Ось кілька подій, які передували виходу їхнього нового аудіовізуального мініальбому “Eutopia”:

У квітні цього року разом із IDLES гурт планував взяти участь у віртуальному музичному фестивалі у відеогрі Minecraft під назвою Block By Blockwest, мета якого полягала у зібранні коштів для боротьби з COVID-19. Але через шалений попит і низьку технологічну підтримку фестиваль перенесли на травень. Запис сету Massive Attack можна послухати тут. (Будьте готові почути кавери на Suicide, Bauhaus, The Jesus and Mary Chain, а також — Гражданскую Оборону та навіть Янку Дяґілєву).

Того ж місяця музиканти пожертвували 10 000 фунтів на краудфандингову кампанію, спрямовану на постачання безкоштовного харчування персоналу NHS (Національної Служби Охорони Здоров’я) та іншим фронтовим працівникам в боротьбі з тим же коронавірусом.

Минулого місяця в соцмережах Massive Attack висловили підтримку протестувальникам міжнародного ліворадикального руху “Black Lives Matter”, які знесли в Бристолі статую Едварда Колстона – англійського работорговця, купця і мецената в 17 столітті. «Нарешті. Пам’ятник Колстону ніколи не повинен був стати громадською пам’яткою. Його історію можна було б зрозуміти і в музеї», – твітили Massive Attack.

2018 року трип-хопери відзначили 20-ту річницю свого третього студійного альбому “Mezzanine”, закодувавши платівку в ДНК і випустивши її в обмеженій кількості у вигляді аерозольних балончиків, які містять аудіокодований ДНК в чорній матовій фарбі, (давши зайвий раз задуматися над тим, хто криється під монікером вуличного художника Banksy). На честь річниці свого шедевру Massive Attack вирушили у всесвітній тур, а його європейську частину завершили минулого року, подорожуючи поїздом — усе задля боротьби зі змінами клімату.

Навесні минулого року Massive Attack стали учасниками проєкту “The Library Of Dangrous Thougths”, для якого записали свої невидані пісні на рентгенівській плівці, щоб підтримати боротьбу з цензурою в мистецтві.

А 10 липня 2020 року Massive Attack випускають довгоочікуваний новий матеріал у вигляді аудіовізуального мініальбому, що отримав назву «Євтопія». І це — не просто мініальбом.

Проєкт, натхненням до якого стала книга англійського філософа Томаса Мора «Утопія», музиканти записували під час локдауну в трьох різних локаціях:  Сан-Хосе, Женеві та Каліфорнії.

До мініальбому входять три композиції в супроводі запаморочливого фірмового відеоряду від AI художника Маріо Клінґеманна. Цікаво те, що пісні не мають назв, а сам альбом ви не знайдете на жодному стрімінговому сервісі. “Eutopia” доступна лише на YouTube та Instagram.

Хоч до складу Massive Attack входять двоє людей: Роберт Дель Ная та Грант Маршал, дует часто запрошує до співпраці й колег по цеху. Не винятком стала і “Eutopia”, на якій до бристольців приєдналися американці Algiers, шотландський альтернативний хіп-хоп гурт Young Fathers, репер та актор Сол Вільямс, а ще… трійка політичних спікерів, а саме: Крістіана Фіґерес — авторка Паризької угоди щодо зміни клімату, Ґай Стендінґ — розробник принципу безумовного базового доходу, а також Ґабрієль Цукман, який виступає за введення «податку на багатство» в США. На «Євтопії» слова всіх трьох діячів — замість лірики. Вони звучать у формі промов на тлі похмурої й пульсуюючої музики.

«Локдаун виявив найкращі аспекти та найгірші вади людства. Цей період непевності й тривоги змусив нас задуматися над очевидною необхідністю змінити руйнівні системи, за якими ми живемо. Працюючи з трьома експертами, ми створили звуковий і візуальний діалог навколо глобальних структурних проблем; які прийняли форму надзвичайної ситуації з кліматом, виведення податків в офшорні зони й безумовного базового доходу.

Дух цього мініальбому, його елементи та ідеї не мають нічого спільного з наївними уявленнями про ідеальний досконалий світ та все, що стосується нагальної й практичної потреби побудувати щось краще. У цьому сенсі “Eutopia” — протилежна орфографічній помилці», – мовиться у прес-релізі.

Очевидно, що “Eutopia” (англ. «Євтопія») — каламбур, поєднання слів «Європа» та «Утопія», що додає новому мініальбому Massive Attack нових важливих сенсів.

Автор: Іван Гнатів